Закона за здравето и Наказателния кодекс разглежда няколко условия, наличието на които е необходимо, за да бъде постановено принудително лечение. Съдебните дела се разглеждат от наказателен съд.
Лицето, чието настаняване се иска следва да:
- е диагностицирано с психично заболяване, което е довело до прояви на психоза или тежко личностно разстройство;
- има трайно изразени психични увреди в резултат на установено психично заболяване или
- да страда от умствена изостаналост или деменция.
За да бъде настанено едно лице за лечение, то заболяването следва да е такова, че вследствие на него да има опасност болният да извърши престъпление или да се самонарани. Болния да не осъзнава заболяването си и да не приема предписаните му лекарства.
Трябва ли ви адвокат за принудително лечение?
Както лицето, чието настаняване се иска, така и хората, които желаят да пристъпят към принудително лечение на свой близък или трето лице (съсед, познат и др.) имат право на защита.
По закон участието на адвокат е задължително, за лицето по отношение на което се иска принудително лечение. Налице е форма на лишаване от свобода, а правото на свобода и сигурност е основно човешко право съгласно Европейската конвенция за защита правата на човека. Съдът назначава служебен адвокат, но препоръчително е лицето само да си упълномощи адвокат, който е запознат както с богата практика на Европейския съд по правата на човека, касаеща настаняването за принудително лечение на психично болни, така и с постиженията на психиатрията относно средствата и възможностите за лечение на психични заболявания. Това може да бъде наказателния адвокат, защото делото се гледа от наказателен съд.
МОЛБА ЗА ПРИНУДИТЕЛНО ЛЕЧЕНИЕ НА ПСИХИЧНО БОЛЕН
Молба се подава в случаите, в които човек, диагностициран с психично заболяване или деменция започне да проявява опасно поведение, както за себе си, така и за околните.
В съдебната процедура, в която се разглежда искането за настаняване за принудително лечение задължително участват адвокат и прокурор.